Molander Corporation is a distributor of a sun umbrella used at resort hotels. D
ID: 2539135 • Letter: M
Question
Molander Corporation is a distributor of a sun umbrella used at resort hotels. Data concerning the next month's budget appear below Selling price Variable expenses Fixed expenses Unit sales $30 per unit S13 por uni $15,130 per month 1,040 units per montlh Required: 1 Compute the company's margin of safety. (Do not round intermediate calculations.) Margin of safety 2. Compute the company's margin of safety as a percentage of its sales. Round your percentage answer to 2 decimal places (i.e .1234 should be entered as 12.34) Margin of safetyExplanation / Answer
Contribution margin=Sales-Variable costs
=(30-13)=$17
Hence breakeven=Fixed cost/Contribution margin
=(15130/17)=890 units
1.MOS=Total sales-Breakeven sales
=(1040-890)=150 units
=(150*30)=$4500
2.MOS%=(mOS/sales)
=(150/1040)=14.42%(Approx)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.