Molander Corporation is a distributor of a sun umbrella used at resort hotels. D
ID: 2538965 • Letter: M
Question
Molander Corporation is a distributor of a sun umbrella used at resort hotels. Data concerning the next month's budget appear below: Selling price Variable expenses Fixed expenses Unit sales $28 per unit $15 per unit $11,310 per month 1,020 units per month Required: 1. Compute the company's margin of safety. (Do not round intermediate calculations.) Margin of safety 2. Compute the company's margin of safety as a percentage of its sales. Round your percentage answer to 2 decimal places (i.e.1234 should be entered as 12.34) argin of safety Hints References Book & ResourcesExplanation / Answer
Contribution margin=Sales-Variable expenses
=(28-15)=$13
Hence breakeven=Fixed cost/Contribution margin
=(11310/13)=870
1.MOS=Total sales-Breakeven sales
=(1020-870)=150 units
=(150*28)=$4200
2.MOS%=MOS/Sales
=(150/1020)=14.71%(Approx).
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.