5, (20 points) You sell a $300 a month, 48 month annuity to XYZ Bank at 9% inter
ID: 2538737 • Letter: 5
Question
5, (20 points) You sell a $300 a month, 48 month annuity to XYZ Bank at 9% interest. So you agree to pay $300 every month for 48 months. The account is compounded monthly. For how much did you sell the annuity? (Hint: Use R from the previous problem) o 3 6. (5 points) Using results from the previous question, if you were shopping for a car and could afford a 300-a-month payment on a loan from a bank that gives you 9% interest compounded monthly for 48 months, then what is the maximum priced car you car shop for?Explanation / Answer
Future value of annuity = periodic payment*[(1+r/t)^(n*t)-1]/(i)
where periodic payment = 300
r - rate of interest(9%)
t - no. of compounding interest 12
n - no. of periods 48
= 300*[(1+0.09/12)^48-1]/(0.09/12)
= 300*[1.431405-1]/0.0075
= 300*0.431405/0.0075
= 129.4216/0.0075
= 17256.21
6. here we should calcute the present value of annuity which would be
= Periodic payment*[1-(1+i/t)^(-n*t)]/(i)
= 300*[1-(1+0.09/12)^(-48)]/(0.09/12)
= 300*[1-0.698614]/0.0075
= 300*0.301386/0.0075
= 90.41576/0.0075
= 12055.43
Please comment in case of further clarification.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.