WlleyPLUS Kimmel, Financial Accounting, 8e FINANCIAL ACCOUNT (ACCT 21 Gradebook
ID: 2538395 • Letter: W
Question
WlleyPLUS Kimmel, Financial Accounting, 8e FINANCIAL ACCOUNT (ACCT 21 Gradebook ORION Downloadable eTextbook ent CALCULATOR FULL SCREEN PRINTER VERSION ·BACK Multiple Choice Question 111 Sheffield Corp. had the following inventory transactions occur during 2017: Units Cost/unit Feb. 1, 2017 Purchase 117 $49 Mar. 14, 2017 Purchase 201 $51 May 1, 2017 Purchase 143 $53 1944, what is the The company sold 330 units at $68 each and has a tax rate of 30%. Assuming that a periodic inventory system is used and operating expenses or s company's after-tax income using FIFO? (rounded to whole dollars) $3380 $3876 $2713 O $2366 Question Attempts: 0 of 2 used SAVE POR LATER SUBIT ANSWERExplanation / Answer
A)
Calculation of cost of good sold
117 * $49 + 201*$51 +12*$53 = 16620
Gross profit = $22440-$16620=$5820
- operating exp $1944
Net Profit = $3876
- Tax @30% 1162
After tax Income = $2713
B) Calculation of cost of good sold
(34-10*6.70)+(134-34*7.2)+(67-34*7.05)+(67*7.40)
=1609
C)
Sales 301*$149=$44849
Cost of good sold 130*116 + 171*111=34061
Gross profit =10788
- operating exp $2950
Net ptofit before tax =7838
-30% tax
Profit after tax =$5487
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.