Hummingbird Company uses the product cost concept of applying the cost-plus appr
ID: 2536807 • Letter: H
Question
Hummingbird Company uses the product cost concept of applying the cost-plus approach to product pricing. The costs and expenses of producing 25,000 units of Product K are as follows:
Hummingbird desires a profit equal to a 5% rate of return on invested assets of $642,500.
a. Determine the amount of desired profit from the production and sale of Product K.
$_________
b. Determine the total manufacturing costs and the cost amount per unit for the production of 25,000 units of Product K.
c. Determine the markup percentage for Product K. Round your answer to one decimal place.
%__________
d. Determine the selling price of Product K. Round your answer to two decimal places.
$_________
Explanation / Answer
(a)Computation of the amount of Desired Profit $642,500 x 5% = $32,125 (b) Computation of Total Manufacturing Cost Variable cost 25,000 units @ $8.50 $212,500 Fixed cost $25,000 + $17,000 $42,000 Total manufacturing cost $254,500 Cost per unit = $254,500/25,000 = $10.18 (c ) Computation of Manufacturing Costs and cost amount per unit Total manufacturing cost $254,500 Add desired profit $642,500 x 5% $32,125 Total Sales $286,625 markup percentage = $32,125 x 100 / $254,500 = 12.62% (d) Computation of selling price of Product K Total manufacturing cost $254,500 Add desired profit $642,500 x 5% $32,125 Total Sales $286,625 $286,625 / 25,000 = $11.465
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.