Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

33. Christiansen Corporation manufactures joint products W and X. During a recen

ID: 2535665 • Letter: 3

Question

33. Christiansen Corporation manufactures joint products W and X. During a recent period, joint costs amounted to $350,000 in the production of 20,000 gallons of W and 60,000 gallons of X. Both products will be processed beyond the split-off point, giving rise to the following data:
  

The joint cost allocated to W under the net-realizable-value method would be: (Do not round your intermediate calculations.)

Multiple Choice

$87,500.

$95,000.

$131,250.

$147,000.

None of these.

34.  

Christiansen Corporation manufactures joint products W and X. During a recent period, joint costs amounted to $350,000 in the production of 20,000 gallons of W and 60,000 gallons of X. Both products will be processed beyond the split-off point, giving rise to the following data:
  

rev: 10_29_2012

The joint cost allocated to X under the net-realizable-value method would be: (Do not round your intermediate calculations.)

Multiple Choice

$203,000.

$215,000.

$236,250.

$183,000.

None of these.

W X   Separable processing costs $45,000 $165,000   Sales price (per gallon) if processed beyond split-of $18 $10

Explanation / Answer

Christiansen Corporation

The Answer is $147,000

Determination of joint cost allocated to W under the net realizable value method would be:

The net realizable value of W = 20,000 gallons x $18 = $360,000

Less: separable costs = $45,000

net realizable value of W = 360,000 - 45,000 = $315,000

The net realizable value of X = 60,000 gallons x $10 = $600,000

Less: separable costs = $165,000

net realizable value of X = 600,000 - 165,000 = $435,000

Total net realizable value of two products = $315,000 + $435,000 = $750,000

Proportion of W = 315,000/750,000 = 42%

Proportion of X = 435,000/750,000 = 58%

Hence, Joint cost allocated to W based on net realizable value = $147,000

Hence, Joint cost allocated to X= 350,000 x 58% = $203,000

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote