Fraser Company will need a new warehouse in eight years. The warehouse will cost
ID: 2535429 • Letter: F
Question
Fraser Company will need a new warehouse in eight years. The warehouse will cost $430,000 to build. Click here to view Exhibit 13B-1 and Exhibit 13B-2, to determine the appropriate discount factor(s) using tables Required What lump-sum amount should the company invest now to have the $430,000 available at the end of the eight-year period? Assume that the company can invest money at: (Round your final answer to the nearest whole dollar amount.) e company canimestompay n ae now ts hve the sa Present Value 1. Four percent 2. Eight percentExplanation / Answer
Calculate lump sum invest :
1) Four percent = 430000*0.731 = 314330
2) Eight percent = 430000*0.540 = 232200
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.