Franklin Corporation is comparing two different capital structures, an all-equit
ID: 2758308 • Letter: F
Question
Franklin Corporation is comparing two different capital structures, an all-equity plan (Plan I) and a levered plan (Plan II). Under Plan I, the company would have 180,000 shares of stock outstanding. Under Plan II, there would be 130,000 shares of stock outstanding and $2.27 million in debt outstanding. The interest rate on the debt is 8 percent and there are no taxes. Use MM Proposition I to find the price per share. (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.) What is the value of the firm under each of the two proposed plans (Enter your answers in dollars, not millions of dollars, e.g., 1,234,567. Do not round intermediate calculations and round your answers to the nearest whole number, e.g., 32.)Explanation / Answer
Share price:
= $2,270,000/(180,000-130,000)
= $45.40
Value of firm:
All equity Plan:
= $45.40×180,000
= $8,172,000
Levered plan:
= $45.40×130,000+$2,270,000
= $8,172,000
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.