Brief Exercise 10-4 Hanson Company is constructing a building. Construction bega
ID: 2535004 • Letter: B
Question
Brief Exercise 10-4
Hanson Company is constructing a building. Construction began on February 1 and was completed on December 31. Expenditures were $1,800,000 on March 1, $1,200,000 on June 1, and $3,000,000 on December 31.
Hanson Company borrowed $1,000,000 on March 1 on a 5-year, 12% note to help finance construction of the building. In addition, the company had outstanding all year a 10%, 5-year, $2,000,000 note payable and an 11%, 4-year, $3,500,000 note payable. Compute avoidable interest for Hanson Company. Use the weighted-average interest rate for interest capitalization purposes. (Round percentages to 2 decimal places, e.g. 2.51% and final answer to 0 decimal places, e.g. 5,275.)
Explanation / Answer
Weighted average expenditure
1500000
(1800000*10/12)
700000
(1200000*7/12)
Weighted average expenditure = 2200000
Weighted average rate for other loans
Weighted average rate for other loans =585000/5500000 = 10.64%
Avoidable interest
Interest on specific loan = 1000000*12% =120000
+ Interest on remainder of loan =(2200000-1000000)*10.64%=127680
Avoidable interest = 120000+127680=247680
Total interest incurred = 120000+200000+385000=705000
Lower of avoidable interest or total interest should be capitalize that is 247680
Date payments fund used annualised 1-march 1800000 101500000
(1800000*10/12)
1-June 1200000 7700000
(1200000*7/12)
31-December 3000000 0 0 Total qualifying for interest capitalization 6000000 2200000Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.