Brief Exercise 10-4 Hanson Company is constructing a building. Construction bega
ID: 2451145 • Letter: B
Question
Brief Exercise 10-4
Hanson Company is constructing a building. Construction began on February 1 and was completed on December 31. Expenditures were $2,028,000 on March 1, $1,272,000 on June 1, and $3,083,200 on December 31.
Hanson Company borrowed $1,032,800 on March 1 on a 5-year, 13% note to help finance construction of the building. In addition, the company had outstanding all year a 9%, 5-year, $2,163,300 note payable and an 10%, 4-year, $3,598,500 note payable. Compute avoidable interest for Hanson Company. Use the weighted-average interest rate for interest capitalization purposes. (Round percentages to 2 decimal places, e.g. 2.50% and final answer to 0 decimal places, e.g. 5,275.)
$___________
Explanation / Answer
Calculation of weighted average rate for interest capitalisation
Loan amount % Interest
1032800 13 134264
2163300 9 194697
3598500 10 359850
Weighted average rate of interest=688811/6794600
=10.13%
Avoidable interest =($2163300*10.13%)+($3598500*10.13%)
=$219142.29+364528.05
=$583670.34
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.