3. A company manufactures various-sized plastic bottles for its medicinal produc
ID: 2534299 • Letter: 3
Question
3. A company manufactures various-sized plastic bottles for its medicinal product. The manufacturing cost for small bottles is $75 per unit (100 bottles), including fixed costs of $28 per unit. A proposal is offered to purchase small bottles from an outside source for $40 per unit, plus $4 per unit for freight. Prepare a differential analysis dated July 31 to determine whether the company should make (Alternative 1) or buy (Alternative 2) the bottles, assuming fixed costs are unaffected by the decision.
Explanation / Answer
If company make insteed of by, they will incure a loss of $300
Make Buy Differential effect on income Variable Manufacturing cost 100*($75-$28) = $4,700 $ (4,700) Fixed Manufacturing cost 100*$28 = $2,800 100*$28 = $2,800 $ - Purchase cost 100*$40 = $4,000 $ 4,000 Freight charge 100*$4 = $400 $ 400 Total Cost $ 7,500 $ 7,200 $ (300)Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.