A traveling production of The Lion King performs each year. The average show sel
ID: 2532809 • Letter: A
Question
A traveling production of The Lion King performs each year. The average show sells 1,600
tickets at $50 per ticket. There are 110 shows each year. The show has a cast of 60?, each earning an average of $350 per show. The cast is paid only after each show. The other variable expense is program printing costs of $7 per guest. Annual fixed expenses total
$$717,000.
Using the equation you determined? above, solve for the target number of shows.
1.
Compute revenue and variable expenses for each show.
2.
Use the income statement equation approach to compute the number of shows needed annually to break even.
3.
Use the shortcut unit contribution margin approach to compute the number of shows needed annually to earn a profit of $3,824,000
Is this goal? realistic? Give your reason.
4.
Prepare The Lion King?'s contribution margin income statement for 110 shows each year. Report only two categories of? expenses: variable and fixed.
.
The profit goal of $3,824,000
Is unrealistic or realistic since
The Lion King currently performs110 shows a year.
1.
Compute revenue and variable expenses for each show.
2.
Use the income statement equation approach to compute the number of shows needed annually to break even.
3.
Use the shortcut unit contribution margin approach to compute the number of shows needed annually to earn a profit of $3,824,000
Is this goal? realistic? Give your reason.
4.
Prepare The Lion King?'s contribution margin income statement for 110 shows each year. Report only two categories of? expenses: variable and fixed.
.
Explanation / Answer
Solution 1:
Revenue for each show = 1600 * $50 = $80,000
Variable expense per show = 60 * $350 + 1600*$7 = $32,200
Solution 2:
Let number of show needed to break even = X
Now
$80,000X - $32,200X = $717,000
X = 15 shows
Solution 3:
Target profit = $3,824,000
Target contribution = $3,824,000 + $717,000 = $4,541,000
Contribution margin per show = $80,000 - $32,200 = $47,800
Nos of shows required to earn target profit = Target contribution / Contribution margin per show
= $4,541,000 / $47,800 = 95 shows
Solution 4:
Solution 5:
The profit goal of $3,824,000 is realstic since Lion king currently performs 110 shows a year.
Contribution margin income statement - Lion King Particulars Amount Sales Revenue ($80,000*110) $8,800,000.00 Variable Expenses ($32,200*110) $3,542,000.00 Contribution margin $5,258,000.00 Fixed Expenses $717,000.00 Net Income $4,541,000.00Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.