Orange, Inc. has identified the following cost drivers for its expected overhead
ID: 2532738 • Letter: O
Question
Orange, Inc. has identified the following cost drivers for its expected overhead costs for the year: Total direct labor hours budgeted = 2,400 hours. The following data applies to one of the products-completed during the year:
Total direct labor hours budgeted = 2,400 hours. The following data applies to one of the products-completed during the year:
If direct labor hours are used on a traditional costing system to assign overhead, the total overhead cost for Product X will be ________?
If the activity-based cost drivers are used to allocate overhead cost, the total overhead cost of Product X will be ________?
Setrp Ordring Mainnnre Power 40,000 Number ofsetups 20000 Namber ofonrs 50000 Marhinehours 10,00 Kilowatt hours 200 1,00I 5,000 10 000Explanation / Answer
1) Total overhead = (40000+20000+50000+10000) = 120000
Overhead cost per hour = 120000/2400 = 50 per labour hour
Total overhead cost of product X = 40*50 = 2000
2) Calculate total overhead cost under activity based costing :
If the activity-based cost drivers are used to allocate overhead cost, the total overhead cost of Product X will be 1560.
Cost Activity rate Overhead allocation Setup 40000/200 200 per setup 200*4 = 800 Ordering 20000/1000 20 per orders 8*20 = 160 Maintenance 50000/5000 10 per machine hour 50*10 = 500 Power 10000/10000 1 per kilowatt hours 100*1 = 100 Total overhead cost 1560Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.