2. Refer to the original data. Assume again that Polaski Company expects to sell
ID: 2532162 • Letter: 2
Question
2. Refer to the original data. Assume again that Polaski Company expects to sell only 34,000 Rets through regular channels next year. The U.S. Army would like to make a one-time-only purchase of 8,000 Rets. The Army would pay a fixed fee of $1.40 per Ret, and it would reimburse Polaski Company for all costs of production (variable and fixed) associated with the units. Because the army would pick up the Rets with its own trucks, there would be no variable selling expenses associated with this order. If Polaski Company accepts the order, by how much will profits increase or decrease for the year? Net profit by 3. Assume the same situation as that described in (2) above, except that the company expects to sell 42,000 Rets through regular channels next year. Thus, accepting the U.S. Army's order would require giving up regular sales of 8,000 Rets. If the Armys order is accepted, by how much will profits increase or decrease from what they would be if the 8,000 Rets were sold through regular channels? Net profit byExplanation / Answer
Answer:
1
Working
Calculation of the impact on profits next year if this special order is accepted
Incremental Revenue
= 8000*(53 * (1-16%))
356160
Less:
Direct Material Cost = 8000*20
-160000
Direct Labor Cost =8000*8
-64000
Variable Manufacturing Cost =8000*3
-24000
Variable Selling Expenses =8000*4*(1-75%)
-8000
Cost of Special Machine
-16,000
Net increase in profits
84160
Option
Amount $
1
Net increase in profits by
84160
__________________________________________________________________
2
Calculation of the impact on profits next year if this special order is accepted
Incremental Revenue = 8000*1.8
11200
Additional recovery of Fixed manufacturing overhead = 8000*7
56000
Net increase in profits
67200
Option
Amount $
2
Net increase in profits by
67200
_____________________________________________________
3
Incremental Revenue = 8000*1.4
11200
Additional recovery of Fixed manufacturing overhead = 8000*7
56000
Less: Loss on contribution on regular units
=8000*(53-20-8-3-4)
-144000
Net Decrease in profits
-76800
Option
Amount $
3
Net Decrease in profits
-76800
Calculation of the impact on profits next year if this special order is accepted
Incremental Revenue
= 8000*(53 * (1-16%))
356160
Less:
Direct Material Cost = 8000*20
-160000
Direct Labor Cost =8000*8
-64000
Variable Manufacturing Cost =8000*3
-24000
Variable Selling Expenses =8000*4*(1-75%)
-8000
Cost of Special Machine
-16,000
Net increase in profits
84160
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.