PLEASE SHOW ALL OF YOUR WORK! 1. NCL Company issued $450,000 of 9%, 20-year bond
ID: 2531367 • Letter: P
Question
PLEASE SHOW ALL OF YOUR WORK! 1. NCL Company issued $450,000 of 9%, 20-year bonds on January 1, 2017, at 102. a. Prepare the journal entry to record the issuance of the bonds. (2 Points) Date Account Title Cr. b. Was the stated rate higher or lower than the market rate? Why or why not? (1 Point) 2. A corporation issued a $50,000, 9% annual rate, 4-month note payable on July 1, If the corporation's year-end is September 30, then the adjusting entry for interest on that date is: (1 Point) Hint: Expenses are DEBITS to increase, Liabilities (payables) are CREDITS to increase a. Interest Payable 1,150 Interest Expense 1,150 b. Interest Expense 1,125 Interest Payable 1,125 c. Interest Payable 1,125 1,125 Interest Expense d. Interest Payable 1,500 1,500 Interest ExpenseExplanation / Answer
Answers
Part (a)
Date
Account title
Debit
Credit
Working
01-Jan-17
Cash
$ 459,000
[450000 x 102%]
Bonds Payable
$ 450,000
Premium on Bonds Payable
$ 9,000
[459000 - 450000]
(Bonds issued)
Part (b)
The stated rate is HIGHER than the market rate.
This is because Bonds are issued on PREMIUM, and premium bonds will be accepted if the person to whom it is issued is being paid a higher Interest than market interest.
Note Amount = $50,000
Interest rate = 9%
Annual Interest (12 months) = 50000 x 9% = $4,500
Number of months till September 30 (from Jul 1) = 3 months.
Interest expense TO BE DEBITED for 3 months will be = 4500 x (3 months / 12 months) = $1,125
Hence, the correct option is OPTION -B
Date
Account title
Debit
Credit
Working
01-Jan-17
Cash
$ 459,000
[450000 x 102%]
Bonds Payable
$ 450,000
Premium on Bonds Payable
$ 9,000
[459000 - 450000]
(Bonds issued)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.