John (68) and Jane (66) are married with no children. Their income from salaries
ID: 2530166 • Letter: J
Question
John (68) and Jane (66) are married with no children. Their income from salaries is 60,000 and they had interest income on CDs of 5,000. They had deductions for adjusted gross income of $3,000 and itemized deductions of $12,000. Calculate their taxable income John (68) and Jane (66) are married with no children. Their income from salaries is 60,000 and they had interest income on CDs of 5,000. They had deductions for adjusted gross income of $3,000 and itemized deductions of $12,000. Calculate their taxable incomeExplanation / Answer
Total Income = 60000 + 5000 = $65,000
Total deductions = 3000 + 12000 = $15,000
Hence, Taxable Income (Married Taxpayers filing jointly) = 65000-15000= $50,000
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.