Joel Foster is the portfolio manager of the SF Fund, a $3 million hedge fund tha
ID: 2739348 • Letter: J
Question
Joel Foster is the portfolio manager of the SF Fund, a $3 million hedge fund that contains the following stocks. The required rate of return on the market is 11.00% and the risk-free rate is 5.00%. What rate of return should investors expect (and require) on this fund?
Stock Amount Beta
A $1,075,000 1.20
B 675,000 0.50
C 750,000 1.40
D 500,000 0.75
Total $3,000,000
a. 10.56%
b. 10.83%
c. 11.11%
d. 11.38%
e. 11.67%
Explanation / Answer
first we calculate the portfolio beta
required market return= 11%
risk free rate = 5%
portfolio beta= 1.01735
expected market return = 5% +(11%-5%)1.01735
=5%+6.1041
=11.1041%
=11.11%
so correct answer is C
stock amount weight beta wt*beta A 1075000 0.358 1.2 0.4296 B 675000 0.225 0.5 0.1125 C 750000 0.25 1.4 0.35 D 500000 0.167 0.75 0.12525 3000000 1 1.01735Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.