On December 31, Sulfur Corporation has the following data available: Net Income
ID: 2529844 • Letter: O
Question
On December 31, Sulfur Corporation has the following data available: Net Income Interest expense Preferred dividends Total assets at the beginning of the year Total assets at the end of the year Total stockholders' equity at the beginning of the year Total stockholders' equity at the end of the year $120,000 40,000 20,000 790,000 870,000 410,000 250,000 What is return on assets? (Round your final answer to two decimal places, XXX%) A. 30.30% B. 7.23% C. 12.05% D. 14.46% Click to select your answer Save for Later All folders are up to date. 3 Connected to Microsoft ExchangExplanation / Answer
Answer:
Option D i.e. 14.46%
Return on Assets = Net Income / Average Total Assets
Average Total Assets = (790,000 + 870,000) / 2
Average Total Assets = $830,000
Return on Assets = 120,000 / 830,000
Return on Assets = 0.1446
or Return on Assets = 14.46%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.