On December 31, Strike Company has decided to trade-in one of its batting cages
ID: 2528558 • Letter: O
Question
On December 31, Strike Company has decided to trade-in one of its batting cages for another one that has a cost of $558,558.00. The seller of the batting cage is willing to allow a trade-in amount of $38,542.77. The initial cost of the old equipment was $285,502.00 with an accumulated depreciation of $242,676.70. Depreciation has been taken up to the end of the year. The difference will be paid in cash. What is the amount of the gain or loss in a transaction with commercial substance?
Select the correct answer.
Gain of $38,542.77
Loss of $38,542.77
Gain of $4,282.53
Loss of $4,282.53
Explanation / Answer
cost of old machinery = $285,502 accumulated depreciation = $242,676.70 book value of old machine = $285,502-$242,676.70 = $42825.3 trade in amount = $38,542.77 therefore loss in transaction with commercial substance = book value -trade in amount =42825.3-38542.77 =$4282.53 Answer : loss of $4282.53
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.