Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The auto repair shop of Quality Motor Company uses standards to control the labo

ID: 2529193 • Letter: T

Question

The auto repair shop of Quality Motor Company uses standards to control the labor time and labor cost in the shop. The standard laborcost for a motor tune-up is given below Standard Standard Sta Rate $4.50 Cost $11.25 Job Hours 2.50 Motor tune-up The record showing the time spent in the shop last week on motor tune-ups has been misplaced. However, the shop supervisor recalls that 160 tune-ups were completed during the week, and the controller recalls the following variance data relating to tune-ups: Labor rate variance Labor spending variance $45 F $180 U Required 1. Determine the number of actual labor-hours spent on tune-ups during the week. labor hours hours 2. Determine the actual hourly rate of pay for tune-ups last week. (Round your answer to 2 decimal places.) Actual houty ralo per hour

Explanation / Answer

Labour efficiency variance = 180 U+45 F = 225 U

Labour efficiency variance = (Standard hour-actual hour)Standard rate

-225 = (160*2.5*4.5-4.5X)

4.5X = 1800+225

X(actual hours) = 450 hour

Labour efficiency variance = (Standard rate-actual rate)actual hour

45 = (4.5*450-450X)

450X = 1980

X(actual hourly rate) = 1980/450 = 4.4 per hour

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote