Date: -33-sor Name: Use the following to answer questions 1-3: Call Corporation
ID: 2528290 • Letter: D
Question
Date: -33-sor Name: Use the following to answer questions 1-3: Call Corporation is a wholesaler that sells a single product. Management has provided the following cost data for two levels of monthly sales volume. The company sells the product for S140.50 per unit. Sales volume (units) Cost of sales Selling, general, and administrative costs 6,000 7,000 $497,400 $580,300 $273,600 $294,700 1 POINT 3. The best estimate of the total monthly fixed cost is: A) $875,000 B) $147,000 C) $771,000 D) $823,000Explanation / Answer
Cost of sales = (497400/6000) = 82.9 per unit cost of sales is variable cost
only selling and administrative expense includes fixed cost
Variable selling and administrative expense = (294700-273600)/(7000-6000) = 21.10 per unit
Fixed cost = 294700-(7000*21.10) = 147000
so answer is b) $147000
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.