Hudson Co. reports the contribution margin income statement for 2017. If the com
ID: 2525917 • Letter: H
Question
Hudson Co. reports the contribution margin income statement for 2017.
If the company raises its selling price to $320 per unit.
1. Compute Hudson Co.'s contribution margin per unit.
2. Compute Hudson Co.'s contribution margin ratio.
3. Compute Hudson Co.'s break-even point in units.
4. Compute Hudson Co.'s break-even point in sales dollars.
Explanation / Answer
1. contribution margin=Sales-Variable expenses
=(320-240)=$80 per unit.
2. contribution margin ratio= contribution margin/Sales
=(80/320)=25%
3.Breakeven point=Fixed cost/ contribution margin
=(420000/80)=5250 units.
4.Breakeven point=Fixed cost/ contribution margin ratio
=(420000/0.25)=$1,680,000.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.