Hudson Co. reports the contribution margin income statement for 2015. HUDSON CO.
ID: 2497012 • Letter: H
Question
Hudson Co. reports the contribution margin income statement for 2015. HUDSON CO. Contribution Margin Income Statement For Year Ended December 31, 2015 Sales (9,500 units at $225 each) $ 2,137,500 Variable costs (9,500 units at $150 each) 1,425,000 Contribution margin $ 712,500 Fixed costs 480,000 Pretax income $ 232,500 If the company raises its selling price to $250 per unit. 1. Compute Hudson Co.'s contribution margin per unit. 2. Compute Hudson Co.'s contribution margin ratio. 3. Compute Hudson Co.'s break-even point in units. 4. Compute Hudson Co.'s break-even point in sales dollars.
Explanation / Answer
Solution-1
Revised contribution margin per unit = (Selling Price per Unit - Variable cost per unit)
Revised contribution margin per unit = ($250-$150)
Revised contribution margin per unit = $100
Solution-2
Revised contribution margin ration = (Revised contribution margin per unit / Selling Price per Unit )
Revised contribution margin ration = ($100-$250)
Revised contribution margin ration = 40%
Solution-3
Breakeven in units = Fixed costs / Contribution margin per unit
Breakeven in units = $480,000 / $100
Breakeven in units = 4,800 units
Solution-4
Breakeven point in dollars = Fixed costs /Contribution margin ratio
Breakeven point in dollars = $480,000 / 40%
Breakeven point in dollars = $1,200,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.