Molton Company had 300 units of product in work in process inventory at the begi
ID: 2524849 • Letter: M
Question
Molton Company had 300 units of product in work in process inventory at the beginning of the period. It started 1,500 units during the period and transferred 1,200 units to finished goods inventory. The ending work in process inventory was estimated to be 70 percent complete. Cost data for the period follow: Beginning balance $ 28,200 Added during period 150,000 Total $ 178,200 Calculate the number of equivalent units of production. Calculate the product cost per equivalent unit. Calculate the total cost allocated between ending work in process inventory and finished goods inventory.
Explanation / Answer
Equivalent unit = 1200+(600*70%) = 1620 units
COst per equivalent unit = (28200+150000)/1620 = 110 per equivalent unit
Cost of ending work in process = (600*70%*110) = 46200
Cost of finished inventory = 1200*110 = 132000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.