Adams Company calculated its return on investment as 10 percent. Sales are now $
ID: 2524519 • Letter: A
Question
Adams Company calculated its return on investment as 10 percent. Sales are now $310,000, and the amount of total operating assets is $330,000. Required If expenses are reduced by $33,000 and sales remain unchanged, what return on investment will result? (Round your answer to 2 decimal places. (i.e., .2345 should be entered as 23.45).) If both sales and expenses cannot be changed, what change in the amount of operating assets is required to achieve the same result? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to the nearest whole dollar amount.)
Explanation / Answer
a. Return = $330,000 * 10% = $33,000
Return on Investment = ($33,000 + $33,000 ) / $330,000 = 20.0%
b. 20% = $33,000 / Investment
Investment = $165,000
Change in operating Assets = $165,000 - $330,000
Decrease in operating Assets = $165,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.