Delaware Corporation prepared a master budget that included $18,360 for direct m
ID: 2524026 • Letter: D
Question
Delaware Corporation prepared a master budget that included $18,360 for direct materials, $44,888 for direct labor, $15,700 for variable overhead, and $39,400 for fixed overhead....
*** I understand it's a little hard to see my screen. I'm very sorry. I recently dropped my laptop.
Explanation / Answer
Direct labour cost in planning budget = 44880
Direct labour cost in flexible budget = 44880/4080*4380 = 48180
so answer is d) $48180
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.