On February 1, Willmar Corporation borrowed $100,000 from its bank by signing a
ID: 2518120 • Letter: O
Question
On February 1, Willmar Corporation borrowed $100,000 from its bank by signing a 12 percent, 15-year note payable. The note calls for 180 monthly payments of $1,250. Each payment includes an interest and a principal component. a. Compute the interest expense in February. b. Compute the portion of Willmar's March 31 payment that will be applied to the principal of the note. (Round your intermediate calculations and final answer to the nearest dollar amount.) c. Compute the carrying value of the note on April 30.(Round your intermediate calculations and final answer to the nearest dollar amount.) a. Interest expense b. Principal c. Carrying valueExplanation / Answer
1) Interest expense in february = 100000*12%*1/12 = 1000
2) Calculate principal portion of march 31 payment :
Interest expense in march 31 payment = (100000-250)*12%*1/12 = 998
Principal payment = (1250-998) = 252
3) Carrying value of note on april 30 :
April 30 interest expense = (100000-250-252)*12%*1/12 = 995
Principal = (1250-995) = 255
Carrying value of note = (100000-250-252-255) = 99243
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.