Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

On February 1, 2013, Cromley Motor Products issued 8% bonds, dated February 1, w

ID: 2423828 • Letter: O

Question

On February 1, 2013, Cromley Motor Products issued 8% bonds, dated February 1, with a face amount of $90 million. The bonds mature on January 31, 2017 (4 years). The market yield for bonds of similar risk and maturity was 10%. Interest is paid semiannually on July 31 and January 31. Barnwell Industries acquired $90,000 of the bonds as a long-term investment. The fiscal years of both firms end December 31

1. Determine the price of the bonds issued on February 1, 2013

2.1 Prepare amortization schedules that indicate Cromley’s effective interest expense for each interest period during the term to maturity.

2.2 Prepare amortization schedules that indicate Barnwell’s effective interest revenue for each interest period during the term to maturit

Prepare the journal entries to record the issuance of the bonds by Cromley and Barnwell’s investment on February 1, 2013

Prepare the journal entries by both firms to record all subsequent events related to the bonds through January 31, 2015

Payment Number Cash Payment Effective Interest Increase in Balance Outstanding Balance 1 2 3

Explanation / Answer

Answer no .(1)

Given

Face value of Bond issued ( i.e maturity value )= $90,000,0000

Coupon rate = 8% p.a = 4 % semi annual

Coupon Payment = $90,000,000 * 4% = $36,00,000

Time(t) = 4 years = 8 semi annual

Market Yield = 10% p.a = 5% semi annual

Price of Bond issued on Feb 1 by Cromely = Present Value of Interest Paid + Present Value of $90 million

= $23267556 + $$60915600
=$84183156

Present Value of Interset paid = Coupon Payment * PVIFA ( 5% , 8 ) = $36,00,000 * 6.46321 = $23267556

Present Value of $90 million = $90,000,0000 * PVIF ( 5% , 8 ) = $90,000,000 * 0.67684 = $60915600

Barnwell purchased = $90000/ 90,000,0000 = 0.1% of bond issued by Cromely Motors

Therefore , the price paid for bond purchased = $84183156 * 0.1% = $84183

Answer no (2)

Answer no (3)

Answer (3)

Answer no . (4)

Payment number Cash payment Effective Interest Increase in Balance Outstanding balance $84,183,156 1 $3,600,000 $4,209,158 $609,158 $84,792,314 2 $3,600,000 $4,239,616 $639,616 $85,431,929 3 $3,600,000 $4,271,596 $671,596 $86,103,526 4 $3,600,000 $4,305,176 $705,176 $86,808,702 5 $3,600,000 $4,340,435 $740,435 $87,549,137 6 $3,600,000 $4,377,457 $777,457 $88,326,594 7 $3,600,000 $4,416,330 $816,330 $89,142,924 8 $3,600,000 $4,457,146 $857,146 $90,000,070
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote