As a research physicist, you have been called in to provide technical assistance
ID: 251811 • Letter: A
Question
As a research physicist, you have been called in to provide technical assistance to a science fiction film crew. The film plot centers on the investigation of a mysterious object found near a UFO crash site. The object is spherical and roughly 25.3 cm in diameter. According to the script, when scientists place a test instrument near the object, it registers an electric field of magnitude 2.130 Times 10^5 N/C at a distance of 35.5 cm from its surface. Furthermore, they claim that the electric field strength is fairly constant at this distance from the surface. In the script, the scientists claim that such a charge is so enormous that the object must be extraterrestial! Calculate the charge on the object according to the specifications listed in the script. (Enter only a positive value.) Choose one of the following suggestions you would offer the script writers.Explanation / Answer
sorry there are some error in my previous abswer do check this out
the E field out side a uniform charged sphere is
E = kq/r^2
where r is the distance from the center of sphere
r = 21.3/2 + 35.5 = 46.15 cm = 0.4615 m
q = 2.13 x10^5*r^2/9x10^9 = 1.09x10^-5 C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.