As a research chemist, you are interested in studying the extent snd types of in
ID: 1006985 • Letter: A
Question
As a research chemist, you are interested in studying the extent snd types of interactions in aqueous salt solutions. As part of this study, you weigh three samples of NaCl and dissolve each in 1.000 kg H2O. You then measure the freezing temperature of each solution and compare these temperatures to the freezing point of water. The data you collect are tabulated below. Explain the oberved results. Predict and briefly explain the result you would expect for a solution made up of 29.22g NaCl dissolved in 1.000 kg H2O.
Can you please help me!? I don't understand this at all! Please explain the steps. (especially the calculations)
g NaCl per 1.000 kg H2O deltaT fr *C (Freezing point Celsius) 5.845 0.348 0.585 0.0360 0.293 0.0182Explanation / Answer
we know that
when a solute is added to the solvent
the freezing point of the solven decreases
this is called depression in freezing point
it is given by
dTf = i x Kf x m
here
i = vanthoff factor
Kf = molal freezing point depression constant of water = 1.86
m = molality
1) now consider 5.845 g of NaCl
we know that
moles = mass / molar mass
molar mass of NaCl = 58.44 g/mol
so
moles of NaCl = 5.845 / 58.44
moles of NaCl = 0.1
now
molality = moles of NaCl / mass of water (kg)
so
molality = 0.1 / 1 = 0.1
now
NaCl ---> Na+ + Cl-
we can see that
there are 2 particles after dissociation
so i = 2
now
dTf = 2 x 1.86 x 0.1
dTf = 0.372
we know that freezing point of water is 0 C
so
0 -Tf = 0.372
Tf = -0.372
so
freezing point of the 5.845 g NaCl solution is -0.372 C
2)
But
the observed result for dTf is 0.348 , this is because NaCl is not dissociated 100 %
now consider
dTf = i x Kf x m
using given values
0.348 = i x 1.86 x 0.1
i = 1.871
similarly for 0.585 g NaCl
moles of NaCl = 0.585 / 58.44 = 0.01
molality = 0.01 / 1 = 0.01
dTf = ix Kf x m
0.036 = i x 1.86 x 0.01
i = 1.9355
similarly for 0.293 g NaCl
moles of NaCl = 0.293 / 58.44 = 5 x 10-3
molality = 5 x 10-3 / 1 = 5 x 10-3
dTf = i x Kf x m
0.0182 = i x 1.86 x 5 x 10-3
i= 1.9516
now
consider the average for three value
i = ( 1.871 + 1.9355 + 1.9516) / 3
i = 1.9194
now
use this value for 29.22 g NaCl
moles of NaCl = 29.22 / 58.44 = 0.5
molality = 0.5 / 1 = 0.5
now
dTf = i x Kf x m
dTf = 1.9194 x 1.86 x 0.5
dTf = 1.785
so
the predicted value of dTF for 29.22 g NaCl is 1.785
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.