Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

2 Check my work Birch Company normally produces and sells 46,000 units of RG-6 e

ID: 2517163 • Letter: 2

Question

2 Check my work Birch Company normally produces and sells 46,000 units of RG-6 each month. The selling price is $30 per unit, variable costs are $10 per unit, fixed manufacturing overhead costs total $160,000 per month, and fixed selling costs total $38,000 per month. Employment-contract strikes in the companies that purchase the bulk of the RG-6 units have caused Birch Company's sales to temporarily drop to only 12,000 units per month. Birch Company estimates that the strikes will last for two months, after which time sales of RG-6 should return to normal. Due to the current low level of sales, Birch Company is thinking about closing down its own plant during the strike, which would reduce its fixed manufacturing overhead costs by $44,000 per month and its fixed selling costs by 10%. Start-up costs at the end of the shutdown period would total $15,000. Because Birch Company uses Lean Production methods, no inventories are on hand. Required 1. What is the financial advantage (disadvantage) if Birch closes its own plant for two months? 2. Should Birch close the plant for two months? 3. At what level of unit sales for the two-month period would Birch Company be indifferent between closing the plant or keeping it open? Complete this question by entering your answers in the tabs below Required 1Required 2 Required 3 What is the financial advantage (disadvantage) if Birch closes its own plant for two months? inancial (disadvantage) ?Prey 9 of 9 Next >

Explanation / Answer

Solution 1:

Solution 2:

As there is net financial disadvantage of $399,400 on shut down of plant therefore Birch should not close the plant for 2 months.

Solution 3:

Fixed cost to be incurred for 2 months if plant runs = $320,000 + $76,000 = $396,000

Fixed cost to be incurred for 2 months if plant closed = $232,000 + $68,400 + $15,000 = $315,400

Saving in fixed cost on shut down = $396,000 - $315,400 = $80,600

Contribution margin per unit = $30 - $10 = $20 per unit

Nos of unit sale for 2 month period at which Birch company will be indifferent between closing the plant and keeping it open = Saving in fixed cost / Contribution per unit = $80,600 / $20 = 4030 units

Differential Analysis - Continue plant for 2 months (alt 1) or Shutdown plant for 2 months (Alt2) Particulars Continue plant for 2 months (Alt 1) Shut down plant for 2 months (Alt 2) Financial advantage (Disadvantage) of shutdown (Alternative 2) Revenue $720,000.00 $0.00 -$720,000.00 Costs: Variable cost $240,000.00 $0.00 -$240,000.00 Fixed manufacturing overhead cost $320,000.00 $232,000.00 -$88,000.00 Fixed selling cost $76,000.00 $68,400.00 -$7,600.00 Startup cost at the end of shutdown period $0.00 $15,000.00 $15,000.00 Income / (Loss) $84,000.00 -$315,400.00 -$399,400.00
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote