A 40-kg boy running at 4.0 m/s jumps tangentially onto a small circular merry-go
ID: 251366 • Letter: A
Question
A 40-kg boy running at 4.0 m/s jumps tangentially onto a small circular merry-go-round of radius 2.0 m and rotational inertia 20 kgm2pivoting on a frictionless bearing on its central shaft. Merry-go-round initially rotating at0.60 rad/s opposite the direction that the boy was running before he jumped on it.
A.Determine the rotational speed of the merry-go-round after the boy jumps on it.
B. Find the change in kinetic energy of the system consisting of the boy and the merry-go-round.
C. Find the change in the boy's kinetic energy.
D Find the change in the kinetic energy of the merry-go-round.
Explanation / Answer
I = moment of inertia of merry-go-round = 20 kgm2
r = radius = 2 m
m = mass of boy = 40 kg
v = 4 m/s
wi = initial angular speed = 0.60 rad/s
A)
Using conservation of angular momentum
Iwi - mvr = (I + mr2) Wf
20 (0.6) - 40 x 4 x 2 = (20 + 40 (2)2) Wf
Wf = - 1.71 rad/s
B)
Change in KE = (0.5) I Wi2 + (0.5) m v2 - (0.5)(I + mr2) W2f
Change in KE = (0.5) 20 (0.6)2 + (0.5) (40) (4)2 - (0.5) (20 + 40 (2)2) (- 1.71)2 = 60.43 J
C)
change in Boy's KE = (0.5) m v2 - (0.5)(mr2) W2f = (0.5) (40) (4)2 - (0.5) (40 (2)2) (1.71)2 = 86.1 J
D)
Change in KE of mery-go round = (0.5) I Wi2 - (0.5)(I ) W2f = (0.5) 20 (0.6)2 - (0.5) (20 ) (- 1.71)2 = - 25.64
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.