A 40-g rubber ball is dropped onto a hard floor, and rebounds. It\'s speed just
ID: 1484036 • Letter: A
Question
A 40-g rubber ball is dropped onto a hard floor, and rebounds. It's speed just before hitting the floor is 6.2m/s, and it's rebound speed just above the surface the floor is 4.6 m/s. What are the magnitude and direction of the impulse that the floor exerts on the ball? A 40-g rubber ball is dropped onto a hard floor, and rebounds. It's speed just before hitting the floor is 6.2m/s, and it's rebound speed just above the surface the floor is 4.6 m/s. What are the magnitude and direction of the impulse that the floor exerts on the ball? What are the magnitude and direction of the impulse that the floor exerts on the ball?Explanation / Answer
m =40 g, u = -6.2 m/s
v = 4.6m/s
Impulse of floor exerts on ball = mv -mu = 0.04(4.6+6.2) = 0.432 kg.m/s
direction is upward direction
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.