During a recent month Pisces, Inc. reported the following activity: Overhead is
ID: 2511588 • Letter: D
Question
During a recent month Pisces, Inc. reported the following activity:
Overhead is allocated at $6.25 per direct labour hour. Jobs 1, 2, and 3 were completed, and Job 1 was delivered to the customer. Determine the following amounts:
a) Ending work in process inventory
b) Cost of the jobs that were completed
c) Costs of goods sold
d) Ending finished goods inventory
Jobs 1 2 3 4 Beginning Balance 1,500.00 2,000.00 1,000.00 400.00 Direct Materials - 100.00 1,200.00 3,000.00 Direct Labor 495.00 405.00 300.00 450.00 Direct Labor hours 33.00 27.00 20.00 30.00Explanation / Answer
Solution a:
Ending WIP inventory = Cost incurred on job 4 = $4,037.50
Solution b:
Cost of the jobs that were completed = Cost of jobs 1, 2 and 3
= $2,201.25 + $2,673.75 + $2,625
= $7,500
Solution c:
Cost of goods sold = Cost of Job 1 = $2,201.25
Solution d:
Ending finished goods inventory = Cost incurred on Job 2 and Job 3 = $2,673.75 + $2,625 = $5,298.75
Computation of cost incurred on Job Jobs 1 2 3 4 Beginning balance $1,500.00 $2,000.00 $1,000.00 $400.00 Direct Materials $0.00 $100.00 $1,200.00 $3,000.00 Direct Labor $495.00 $405.00 $300.00 $450.00 Allocated overhead $206.25 $168.75 $125.00 $187.50 Cost Incurred $2,201.25 $2,673.75 $2,625.00 $4,037.50Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.