A company buys an oil rig for $7,000,000 on January 1, 2007. The life of the rig
ID: 2511443 • Letter: A
Question
A company buys an oil rig for $7,000,000 on January 1, 2007. The life of the rig is 10 years and the expected cost to dismantle the rig at the end of 10 years is $500,000. Assuming an annual interest rate of 10%, what expense should be recorded for 2008 as a result of these events? (Answer is B, however please show work)
a. Depreciation expense of $700,000 and interest expense of $19,278
*b. Depreciation expense of $719,278 and interest expense of $21,206
c. Depreciation expense of $700,000 and interest expense of $21,206
d. Depreciation expense of $719,278 and interest expense of $19,278
Also, record the 2007 depreciation expense and interest expense and show work, explain how you solved the question.
Explanation / Answer
The present value of 500000 is =500000/(1+10%)^10=192778
The depreciation expense =total cost/salvage value
=(7000000+192778)/10=719278 and
the interets expense=192778/10=19278
It is option D
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.