A company allocates $7.50 overhead to each unit produced. The company uses a pla
ID: 2374178 • Letter: A
Question
A company allocates $7.50 overhead to each unit produced. The company uses a plantwide overhead rate with direct labor hours as the allocation base. Given the amounts below, how many direct labor hours does the company expect in department 2?
Estimated Department 1 Department 2
Manufacturing Overhead cost $74,358 $49,572
Direct labor hours 6,610 DLH ? DLH
Machine hours 700 MH 800 MH
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Total Overheads = 74358 + 49572 = 123930
Total Direct Labor Hours = 123930/7.5 = 16524
Direct Labor Hours for Department 2 = 16524 - 6610 = 9914
Answer is 9914
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.