ACE MY INSTRUCTOR FULL SCREEN PRINTER VERSION BACK NEXT Exercise 7-3 Moonbeam Co
ID: 2510572 • Letter: A
Question
ACE MY INSTRUCTOR FULL SCREEN PRINTER VERSION BACK NEXT Exercise 7-3 Moonbeam Company manufactures toasters. For the first 8 months of 2017, the company reported the following operating results while operating at 75% of plant capacity: Sales (350,400 units) $4,372,000 Cost of goods sold Gross profit Operating expenses 840,400 Net income 2,603,000 1,769,000 $928,600 Cost of goods sold was 65% variable and 35% fixed; operating expenses were 75% variable and 25% fixed. r, Moonbeam Company receives a special order for 20,100 toasters at $7.59 each from Luna Company of Cludad Juarez. Acceptance of the order would result in an additional $3,100 of shipping costs but no increase in fixed costs.Explanation / Answer
In case of decision making, Unavoidable Fixed costs does not affect decision. Entire Fixed costs have been recovered at 75% Capacity.So.Fixed costs will be same in each alternative case. (a) Incremental Analysis for the special order: Reject Order Accept Order Net Income Increase (Decrease) Revenues $ 43,72,000 $ 45,24,559 $ 1,52,559 Cost of goods sold $ 26,03,000 $ 27,00,055 $ 97,055 Operating Expenses $ 8,40,400 $ 8,79,656 $ 39,256 Net Income $ 9,28,600 $ 9,44,848 $ 16,248 (b) Moonbeam Company should accept the special order. Working: i. Reject Order: In case order is rejected, Existing Income will be for company. ii. Accept Order: Units can be sold at balancing Capacity = 350,400*(25%/75%) = 1,16,800 Speecial order is for 20,100 units. It means that special order can be fulfilled by utilising remaining unutilised capacity. At 350,400, iii. Total cost of goods sold = $ 26,03,000 Variable cost of goods sold (a) = $ 26,03,000 x 65% = $ 16,91,950 Total Units sold (b) 3,50,400 Variable cost per Units (a)/(b) 4.8286 iv. Operating Expenses in total $ 8,40,400 Variable operating Expenses (a) $ 8,40,400 x 75% = $ 6,30,300 Total Units sold (b) 3,50,400 Variable cost per Units (a) /(b) 1.7988 v. So, variable costs for special order will be calculated as follow: Variable cost of goods sold = 20,100 x 4.8286 = 97,055 Variable operating Expenses = 20,100 x 1.7988 = 36,156 vi. Sales Revenue for Special order = 20,100 x $ 7.59 = 1,52,559 vii. After Acceptence of order, Cost of goods sold = 26,03,000 + 97,055 = 27,00,055 Operating Expenses = 8,40,400 + 36,156 + $ 3,100 = 8,79,656 (shipping costs) Sales Revenue = 43,72,000 + 1,52,559 = 45,24,559 viii. Reject Order Accept Order Net Income Increase (Decrease) Revenues $ 43,72,000 $ 45,24,559 $ 1,52,559 Cost of goods sold $ 26,03,000 $ 27,00,055 $ 97,055 Gross profit $ 17,69,000 $ 18,24,504 $ 55,504 Operating Expenses $ 8,40,400 $ 8,79,656 $ 39,256 Net Income $ 9,28,600 $ 9,44,848 $ 16,248
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.