Section A: Job Cost Sheet Calculations ASU Manufacturing Company designed indust
ID: 2509181 • Letter: S
Question
Section A: Job Cost Sheet Calculations ASU Manufacturing Company designed industrial products for automobile companies. Estimated manufacturing overhead for the year 2018 was $800,000 and estimated direct labor hours were 100,000 hours. During March 2018, ASU worked on three jobs. Data related to these jobs are: Job #101 S50,000 18,000 Job #102 $40,000 24,000 Job #103 $30,000 12,000 Direct material cost Direct labor cost. The employees are paid $20 per hour and overhead is assigned based on direct labor hours. During March 2018, Job #101 and Job #102 were completed. Job #103 remains unfinished at the end of March. 1. Calculate the overhead rate based on direct labor hours. 2. what is the total cost of Job #101 and Job #102? 3. What is the balance in Work-in-Process Inventory at March 31? 4. What is the balance in Finished Goods Inventory at March 312Explanation / Answer
)Overhead rate = Estimated overhead /estimated DLH
= 800000/100000
= $ 8 per DLH
2)
3)
Direct labor for job 103 :12000/20=600
Cost of WIP (job 103) =30000+12000+(600*8)
30000+12000+4800
= 46800
4)Balance in finished goods =Job 101 +Job 102
= 75200+73600
= 148800
101 102 Direct labor hours 18000/20=900 24000/20=1200 Direct material 50000 40000 direct labor 18000 24000 overhead 900*8= 7200 1200*8=9600 Total cost 75200 73600
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.