A company’s electricity cost is a mixed cost - partly fixed and partly variable.
ID: 2509174 • Letter: A
Question
A company’s electricity cost is a mixed cost - partly fixed and partly variable. If during the month with the largest electricity use the company used 15,000 machine hours and had an electricity cost of $36,000 and during the month with the smallest electricity use the company used 7,000 machine hours and had an electricity cost of $20,000.
Its variable cost per machine hour (as determined by the high-low method) would be ____________
Its fixed cost per month (as determined by the high-low method using the high numbers) would be _____________________
Its fixed cost per month (as determined by the high-low method using the low numbers) would be _____________________
Write the equation for estimating the monthly electricity cost.
What would you estimate would be the electricity cost for a month when 9,000 machine hours were used?
Explanation / Answer
Variable cost per machine hour=(36000-20000)/(15000-7000)= $2 Fixed cost per month=36000-(15000*2) = $6000 Equation for estimating the monthly electricity cost=6000+$2X Electricity cost =6000+(9000*2) = $24000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.