A company\'s income statement showed the following: net income, $135,000; deprec
ID: 2503445 • Letter: A
Question
A company's income statement showed the following: net income, $135,000; depreciation expense, $35,500; and gain on sale of plant assets, $19,500. An examination of the company's current assets and current liabilities showed the following changes as a result of operating activities: accounts receivable decreased $10,500; merchandise inventory increased $23,500; prepaid expenses decreased $7,300; accounts payable increased $4,500. Calculate the net cash provided or used by operating activities.
$149,800. $154,600. $175,800. $147,800. $169,300.Explanation / Answer
net cash flow from operating Activity $
Net Income as per Incoem Statement= 135000
Add: Depreciation ( Non Cash) = 35500
Less: Profit on sale of plant assets = 19500
151000
Change in working capital
account receivable decrease = 10500
Inventory Increased = (23500)
Prepaid Expenses = 7300
account payable = 4500
Net Cash Flow from Operating Activity= 149800
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.