Amsterdam Company uses a periodic inventory system. For April, when the company
ID: 2507975 • Letter: A
Question
Amsterdam Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 700 units, the following information is available.
350
5,950
1,000
$15,200
Compute the April 30 inventory and the April cost of goods sold using the average cost method. (Round computations for cost per unit to 2 decimal places, e.g. 10.25 and answers to 0 decimal places, e.g. 2,250.)
350
175,950
1,000
$15,200
Amsterdam Company uses a periodic inventory system. For April, when the company sold 700 units, the following information is available. Compute the April 30 inventory and the April cost of goods sold using the average cost method. (Round computations for cost per unit to 2 decimal places, e.g. 10.25 and answers to 0 decimal places, e.g. 2,250.)Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Total Units Available for Sale = 250 (Opening Inventory) + 400 (April 15 purchase) + 350 (April 23 purchase) = 1000 units
Units Sold = 700 units
Ending Inventory (Units) = Total Units Available for Sale - Units Sold = 1000 - 700 = 300 Units
Part A:
Average Cost = Total Cost/Total Units Available for Sale = 15200/1000 = 15.2
Value of Ending Inventory = Ending Inventory (Units)*Average Cost = 300*15.2 = $ 4560
Answer is $ 4560
Part B:
Cost of Goods Sold = Number of Units Sold*Average Cost = 700*15.2 = 10640
Answer is 10640.
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.