Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Amortization of a Bond Discount and Premium On September 1, 2011, Rodriguez Plum

ID: 2415580 • Letter: A

Question

Amortization of a Bond Discount and Premium

On September 1, 2011, Rodriguez Plumbing Company issued $5 million in 10-year, 12 percent bonds payable. Interest is payable semiannually on March 1 and September 1. Bond discounts and premiums are amortized at each interest payment date and at year-end. The company’s fiscal year ends at December 31.

Instructions

a.Make the necessary adjusting entries at December 31, 2015, and the journal entry to record the payment of bond interest on March 1, 2016, under each of the following assumptions:

1. The bonds were issued at 98. (Round to the nearest dollar.)

2. The bonds were issued at 104. (Round to the nearest dollar.)

b.Compute the net bond liability at December 31, 2016, under assumptions 1 and 2 above. (Round to the nearest dollar.)

c.Under which of the above assumptions, 1 or 2, would the investor’s effective rate of interest be higher? Explain

Explanation / Answer

(a)

     Case I. Issued at 98

     Bond issued @ 2% discount i.e.

     Discount = $5,000,000 x 2% = $ 100,000

     Discount shall be amortised equally over 10 years i.e. life of bond

   Then amount of discount to be amortised on December 31, 2015 = ((100,000 )/(10 x 12)) x 4 = $ 3,333

     The amount of interest on bond to be transferred to Statement of Comprehensive Income or Profit and Loss       Account or Statement of Profit and Loss = $ 5,000,000 x 12% = $ 600,000

     Adjusting entry on December 31, 2015 shall be

     Statement of Comprehensive Income                                      - Dr            $ 603,333

                     To Discount on Issue of Bonds Account       $ 3,333

                     To Interest on Bonds Account                                       $ 600,000

     (Being discount on Issue of Bonds and interest on bonds amortised)

     Journal Entry to Record Payment of Bond Interest on March 1, 2016 shall be

     Interest on Bond Account                                              -Dr       $ 300,000

                    To Interest on Bond Payable/ Bank Account                                                    $ 300,000

     (Being interest on bond paid for period September 1, 2015 to Feb 29, 2016 i.e. 6 months)

     Case II. Issued at 104

     Bond issued @ 4% premium i.e.

     Premium = $5,000,000 x 4% = $ 200,000

     Premium shall be amortised equally over 10 years i.e. life of bond

   Then amount of premium to be amortised on December 31, 2015 = ((200,000 )/(10 x 12)) x 4 = $ 6,667

     The amount of interest on bond to be transferred to Statement of Comprehensive Income or Profit and Loss       Account or Statement of Profit and Loss = $ 5,000,000 x 12% = $ 600,000

     Adjusting entry on December 31, 2015 shall be

     Premium on Issue of Bonds Account    -Dr       $ 6,667

     Statement of Comprehensive Income                                       -Dr            $ 593,333

                     To Interest on Bonds Account                                       $ 600,000    

     (Being premium on Issue of Bonds and Interest on bonds amortised)

     Journal Entry to Record Payment of Bond Interest on March 1, 2016 shall be

     Interest on Bond Account                                              -Dr       $ 300,000

                    To Interest on Bond Payable/ Bank Account                                                    $ 300,000

     (Being interest on bond paid for period September 1, 2015 to Feb 29, 2016 i.e. 6 months)

(b)

Case I. Issued at 98

Net Bond Liability at December 31, 2016

12 % Bonds   $ 5,000,000

Interest on Bonds Accrued but not due              $ 200,000

Discount on Issue of Bond                                 $ 46,667

Net Bond Liability = $ 5,000,000 + $ 200,000 +$ 46,667 = $ 5,246,667

Case II. Issued at 104

Net Bond Liability at December 31, 2016

12 % Bonds   $ 5,000,000

Interest on Bonds Accrued but not due              $ 200,000

Premium on Issue of Bonds                               $ 93,333

Net Bond Liability = $ 5,000,000 + $ 200,000 - $ 93,333 = $ 5,106,667

(c)

Case I. Issued at 98

Effective Rate of Interest = (Total Interest received by investors)/(Total amount paid by investors)

                                    = ($ 5,000,000 x 12% x 6/12 x 2 x 10)/($ 5,000,000 x 98%)

                                    = 122.45%

Case II. Issued at 104

Effective Rate of Interest = (Total Interest received by investors)/(Total amount paid by investors)

                                    = ($ 5,000,000 x 12% x 6/12 x 2 x 10)/($ 5,000,000 x 104%)

                                    = 115.38%

Thus, the investor's effective rate of interest is higher in case Bond is issued at a discount as the investor is paying less to receive fixed interest income if he is paying $ 98 for each bond as compared to when he is paying $ 104 for each bond.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote