During April, LMN purchased and used $100,000 of direct materials at $20 per ton
ID: 2507755 • Letter: D
Question
During April, LMN purchased and used $100,000 of direct materials at $20 per ton. There were eight (8) production runs using a total of 12,000 machine hours in April. The manager of Department XZ needed 12 inspections. Actual overhead costs totaled $820,000 for the month.
1. How much overhead costs were applied to the Work-in-Process Inventory during April using activity-based costing?
2. How much overhead costs were applied to the Work-in-Process Inventory during April using traditional costing?
Activity Cost Drivers Rate Material handling Tons of material handled $80 Machine setups Number of production runs $3,750 Utilities Machine hours $25 Quality control Number of inspections $500Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Part 1: Activity-based costing
Overhead costs applied to the Work-in-Process Inventory = 100000/20*80 + 8*3750 + 25*12000 + 500*12 = 736000
Answer is 736000.
Part 2: Traditional costing
Overhead costs applied to the Work-in-Process Inventory = 60*12000 = 72000
Answer is 72000.
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.