British Airways Plc plans to set aside investment funds now for replacing 34 of
ID: 2506862 • Letter: B
Question
- British Airways Plc plans to set aside investment funds now for replacing 34 of the airline's aging long-haul fleet of Boeing 747s and 767s, which will be delivered 5 years from now. How much will the company need to have in its investment fund now if the cost of the fleet will be $100 million and the company earns a rate of return of 4.5% per year? (express your answer to the neares cent)
Explanation / Answer
$PV = 100/1.045^5 = $ 80.245 million = $ 80,245,104.65
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.