Two identical conducting spheres, fixed in place, attract each other with an ele
ID: 250489 • Letter: T
Question
Two identical conducting spheres, fixed in place, attract each other with an electrostatic force of 0.127 N when their center-to-center separation is 67.2 cm. The spheres are then connected by a thin conducting wire. When the wire is removed, the spheres repel each other with an electrostatic force of 0.0355 N. Of the initial charges on the spheres, with a positive net charge, what was (a) the negative charge on one of them and (b) the positive charge on the other? (Assume the negative charge has smaller magnitude.)
Explanation / Answer
suppose negatively charged has charge magnitude of q1 and other positive charges q2.
so attraction electrostatic force = kq1q2 / d^2 = 0.127
(9 x 10^9 x q1 x q2 ) / (0.672^2) = 0.127
q1q2 = 6.37 x 10^-12
when they are connected by wire then they will acquire same charge lets say q
using charge conservation,
(-q1) + q2 = q + q
q = (q2 - q1)/2
now repeling force, kqq / d^2 = 0.0355
(9 x 10^9 x (q1 - q2)^2 / 4) / 0.672^2 = 0.0355
q2 - q1 = 2.67 x 10^-6
q2 = q1 + 7.12e-6
putting in previous equation,
q1 ( q1 + 7.12e-6) = 6.37e-12
q1^2 + 7.12e-6q1 - 6.37e-12 = 0
q1 = 8.04 x 10^-7
so q2 = 8.04e-7 + 7.12e-6 = 7.92 x 10^-6
-ve charge = -8.04 x 10^-7 C
+ve charge = 7.93 x 10^-6 C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.