Two identical capacitors of area A= 0.002m 2 , andseparation of 1.20 mm are conn
ID: 1726075 • Letter: T
Question
Two identical capacitors of area A= 0.002m2 , andseparation of 1.20 mm are connected in parallel and then connectedto a 12.0 volts battery.a) Find the capacitance of each capacitor.
b) find the charge on the plates on the capacitors
c) find the total energy stored in the capacitors.
The battery is then removed and the entire space between the platesof one of the capacitors if filled with a dielectric of dielectricconstant k=3 find
d) the new charge on each plate
e) the new voltage across each capacitors
f) find the new total energy stored in the capacitors
g) are the answers to c, and f the same? if not where does theenergy go? or where is it coming from?
Explanation / Answer
C = ε*A/d = (8.85* 10^−12 *.002)/.00122 = 14.5* 10^-12,
net C of circuit = 2*(14.5 *10^12) = 29*10^-12,
b) charge, Q = C*V = 29*10^-12*12 = 348.19 * 10^-12,,
c) energy, E = .5*C*V^2 = .5 *14.5* 10^-12*12^2 = 10.44 * 10^-10 on each plate.
d) when dielectric is inserted capacitance becomes C = K*ε*A/d so find new capacitance of on capacitor, so there will be potential difference in circuit as Q = CV so charge in order to become equal will flow and net charge on plates will get decrease, find energy, E = .5*C*V^2 using new found C for one plate and same C for older plate,
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.