Two identical 30 g particles each carry 5.0 ? C of charge. One is held fixed, an
ID: 2269739 • Letter: T
Question
Two identical 30g particles each carry 5.0?C of charge. One is held fixed, and the other is placed 1.0 mm away and released.
Find the speed of the moving charge when it's 1.0 cm from the fixed charge answer must be to 2 significant digits
Need some clarification
When I perform the following calculations it says incorrect.
known values: m =.03kg, q=5*10^-6 C, r1=.001m, r2=.01m, k=8.99*10^9
KE=PE
1/2mv^2 = kq^2[(1/r1)-(1/r2)]
rearranged equation
v^2=2kq^2[(1/r1)-(1/r2)] / m
substitute values
v^2={2(8.99*10^9)(5*10^-6)^2[(1/.001)-(1/.01)]} / .03
v^2=(0.4495 x 900) / .03
v^2=404.55 / .03
v^2= 13485
v= sqrt 13485
v= 23.8m/s
Explanation / Answer
you have done it perfectly correct but only mistake is on taking the square root the correct answer is 116.12m/s
v= sqrt 13485
v= 116.12m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.