Barley Hopp, Inc., manufactures custom-ordered commemorative beer steins. Its st
ID: 2504878 • Letter: B
Question
Barley Hopp, Inc., manufactures custom-ordered commemorative beer steins. Its standard cost information follows:
Barley Hopp, Inc., manufactures custom-ordered commemorative beer steins. Its standard cost information follows:
StandardQuantity Standard Price
(Rate) Standard
Unit Cost Direct materials (clay) 1.60 lbs. $ 1.70 per lb. $ 2.72 Direct labor 1.60 hrs. $ 12.00 per hr. 19.20 Variable manufacturing overhead
(based on direct labor hours) 1.60 hrs. $ 1.10 per hr. 1.76 Fixed manufacturing overhead ($253,000.00
Explanation / Answer
based on actual results:
actual cost of clay per unit = cost/no. of pounds = 333120/208200 = 1.6 per lb
.
material variances:
Direct Materials Price Variance : actual qty( std price per unit - actual price per unit)
= 208200(1.7-1.6) = 20820 favourable
.
Direct Materials Quantity Variance : standard price per unit ( standard qty for actual units - actual qty)
= 1.7[(1.6 * 120000 ) - 208200] = 1.7(192000-208200) = 27540 unfavourable
.
Direct Materials Spending Variance : stndard cost of actual unit - actual cost = 2.72*120000 - 333120
= 326400-333120 = 6720 unfavourable.
.
.
Labour variance:
actual labour rate for clay per unit =labour cost/no. of hrs = 2343000/165000 = 14.2
.
Direct labour rate Variance : actual hrs( std price per hr - actual price per hr)
= 165000(12 - 14.2) = 363000 unfavourable
.
Direct labour efficiency Variance : standard price per hr ( standard hr for actual units - actual hrs)
= 12[(1.6 * 120000 ) - 165000] = 12(192000-165000) = 324000 favourable
.
Direct labour Spending Variance : stndard cost of actual unit - actual cost = 19.20*120000 - 2343000
= 2304000-2343000 = 39000 unfavourable.
.
.
.
variable overhead variance:
actual overhead rate for clay per unit =ovrhead cost/no. of hrs = 230,000/165000 = 1.394
.
Direct v. oh rate Variance : actual hrs( std price per hr - actual price per hr)
= 165000(1.10-1.394) = 48500 unfavourable
.
Direct variable OH efficiency Variance : standard price per hr ( standard hr for actual units - actual hrs)
= 1.10[(1.6 * 120000 ) - 165000] =1.10(192000-165000) = 29700 favourable
.
Direct variable overhead Spending Variance : stndard cost of actual unit - actual cost = 1.76*120000 - 230000
= 211200-230000 = 18800 unfavourable.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.