Barium oxalate is used as a colorant to produce the green color in fireworks. Im
ID: 942932 • Letter: B
Question
Barium oxalate is used as a colorant to produce the green color in fireworks. Imagine that you have been assigned to prepare barium oxalate by reacting barium hydroxide octahydrate (Ba(OH)2·8H2O) with oxalic acid dihydrate (H2C2O4·2H2O). Find the number of grams of oxalic acid dihydrate that would be required to completely react with 5.3 g of barium hydroxide octahydrate. Use correct significant figures. Do not include a unit with your answer or it will be counted wrong.
H2C2O4·2H2O 126.07 g/mol H2C2O4 90.03 g/mol Ba(OH)2·8H2O 315.46 g/mol Ba(OH)2 171.34 g/molExplanation / Answer
Answer – We are given, mass of Ba(OH)2·8H2O = 5.3 g
Reaction - Ba(OH)2·8H2O + H2C2O4·2H2O ----> BaC2O4 + 12 H2O
Now we need to calculate the moles of Ba(OH)2·8H2O
Moles of Ba(OH)2·8H2O = 5.3 g / 315.46 g.mol-1
= 0.0168 moles
From the balanced reaction
1 mole of Ba(OH)2·8H2O = 1 moles of H2C2O4·2H2O
So, 0.0168 moles of Ba(OH)2·8H2O = ?
= 0.0168 moles of H2C2O4·2H2O
Mass of H2C2O4·2H2O = 0.0168 moles * 126.07 g/mol
= 2.1 g
2.1 grams of oxalic acid dihydrate that would be required to completely react with 5.3 g of barium hydroxide octahydrate
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.