Wriston Company has $290,000 to invest. The company is trying to decide between
ID: 2504758 • Letter: W
Question
Wriston Company has $290,000 to invest. The company is trying to decide between two alternative uses of the funds. The alternatives are as follows:
The working capital needed for project B will be released for investment elsewhere at the end of ten years. Wriston Company uses a 15% discount rate. (Ignore income taxes.)
Click here to view Exhibit 11B-1 and Exhibit 11B-2, to determine the appropriate discount factor(s) using tables.
Calculate net present value for each project. (Negative amounts should be indicated by a minus sign.Leave no cells blank - be certain to enter "0" wherever required. Round discount factor(s) to 3 decimal places, other intermediate calculations and final answers to the nearest whole dollar.)
Wriston Company has $290,000 to invest. The company is trying to decide between two alternative uses of the funds. The alternatives are as follows:
Explanation / Answer
NPV OF PROJECT A = 78000*PVIFA(15%,10) + 31000PVIF(15%,10) - 290000
= 78000*5.019 + 31000*0.247-290000
= $109139
NPV OF PROJECT A = 77000*PVIFA(15%,10) + 290000PVIF(15%,10) - 290000
= 77000*5.019 + 290000*0.247-290000
= $ 168093
ANSWER:
Net Present Value
Project A $ 109139
Project B $ 168093
b) PROJECT B
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.